6

6

Audio   

Nemokamos dalie trukmė 5 minutės. Visa pamoka 35 minutės.

Video   

video rodomas tik įsigyjus pamoką

Žodynas   

#ŽodisVertimas

Pastaba: nemokamoje dalyje pateikta tik dalis žodžių.

Užrašai   

  • - Здравствуйте, друзья!
  • - Привет, ученики!
  • - Добро пожаловать на шестой урок русского языка!
  • - Sveiki atvykę į šeštąją rusų kalbos pamoką.

Praeitą kartą kalbėjome apie daugiskaitos formų sudarymo taisykles, помните, да? Šios pamokos pradžią skirsime daugiskaitos pakartojimui. O vėliau išmoksime naujas įvardžių formas ir bandysime derinti jas su daiktavardžiais. Bet pirma sakyk, Aleksandrai: ko mes neaptarėme praeitoje pamokoje? Kokių formų nepaminėjome?

Neaptarėme daiktavardžių, turinčių tik vieną formą – tik daugiskaitą arba tik vienaskaitą. Lietuvių kalboje irgi tokių žodžių yra, pavyzdžiui, kelnės, vartai, pienas, cukrus ir panašiai.

Puikus atsakymas. Отличный ответ. Daiktavardžių, turinčių tik daugiskaitos formas rusų kalboje ne taip jau ir daug, tačiau tarp jų yra itin populiarių žodžių, kuriuos vertėtų žinoti. Kaip minėjai, nemaža tokių daiktavardžių dalis randama ir lietuvių kalboje. Palyginkite:

деньги
pinigai
очки
akiniai
ножницы
žirklės
ворота
vartai
каникулы
atostogos
брюки
kelnės
джинсы
džinsai
шахматы
šachmatai
Bet! часы
laikrodis

Tokiu būdu, mes vartojame šiuos daiktavardžius su įvardžiu ОНИ. Pavyzdžiui:

Где деньги?
Вот они.
Где часы?
Вот они.
Įsidėmėkite, kad skirtingai nuo lietuvių kalbos, žodis "часы" (laikrodis) vienaskaitos neturi. Lietuviškai sakome, kad laikrodis yra JIS, rusiškai – JIE.

Tačiau, daugybė daiktavardžių, reiškiančių abstraktumą, pavyzdžiui jausmus, arba reiškiančių kai kuriuos maisto produktus, turi tik vienaskaitą. Paklausykite:

любовь
meilė
страх
baimė
масло
sviestas
молоко
pienas
сахар
cukrus
соль
druska

Patys paprasčiausi žodžiai, mano manymu, yra tie, kurie ir vienaskaitoje, ir daugiskaitoje skamba vienodai. Jų formų net keisti nereikia. Kalbu apie tokius žodžius, kaip:

кино
kinas
  кафе
kavinė
кофе
kava
пальто
paltas
такси
taksi

Įsidėmėkite:

вот пальто
štai paltas
вот много пальто
štai daug paltų

Atkreipkite dėmesį į skirtumą tarp žodžių кафе ir кофе – kavinė ir kava. Žodis   кафе rašomas su raide [а] ir tariamas kietai - su garsu /ф/ ir kirčiuojama /э/ vietoj /е/. O daiktavardis кофе kirčiuojamas kitur ir tariamas minkštai.

Parsisiųsti   

Įsigykite pamoką ir tuomet galėsite ją parsisiųsti.


Pirkti pamokas